MASAŻ I TERAPIA MANUALNA

Masaż psów jest zespołem różnych zabiegów za pomocą rąk zoofizjoterapeuty, które działają miejscowo w sposób mechaniczny na skórę, mięśnie i więzadła, a także działają ogólnie na układ krążenia, nerwowy oraz narządy wewnętrzne.

Dlaczego psy potrzebują masażu? Z tego samego powodu co ludzie, z pewną jednak różnicą że psy zawsze angażują się na 100%, aportując piłkę czy skacząc po dysk.
Wyobraźmy sobie że coś psa boli np. mięsień z powodu przeciążenia, albo staw z powodu toczącego się zapalenia. Pies zaczyna mimowolnie napinać daną okolice. Im bardziej będzie napinał mięśnie tym bardziej ta okolica będzie boleć, co prowadzi do kulawizn i sztywności stawów. Niestety pies sam z siebie nie potrafi rozluźnić długotrwale napiętych tkanek i zmniejszyć bólu. Przeciwnie, będą one rosły i przenosiły się na kolejne struktury, co prowadzi do zamkniętego koła.
W pozbyciu się ich pomoże właśnie masaż i różne techniki manualne, które uwolnią tkanki od patologicznych napięć i bólu oraz przywrócą prawidłowy wzorzec ruchowy.
Masaż może działać leczniczo, pobudzająco lub relaksacyjnie w zależności od użytych technik i siły nacisku.

Moc działania masażu:

Na tkankę mięśniowa – w zależności od techniki może działać pobudzająco na włókna mięśniowe, podnosząc ich napięcie lub rozluźniająco pomagając likwidować przykurcze i napięcia.

Na stawy i aparat więzadłowy – podczas masażu dochodzi do zwiększenia elastyczności więzadeł i ścięgien, co zmniejsza ryzyko kontuzji. Przyczynia się też do spowolnienia procesów zwyrodnieniowych,

Na układ krwionośny i limfatyczny – poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych szybkość obiegu krwi się zwiększa, tkanki są lepiej odżywione i nadtlenowane.

Na układ nerwowy – na drodze pośredniej w zależności od techniki  wykonania może mieć uspokajający lub pobudzający wpływ na ośrodkowy układ nerwowy.

Ponadto:

  • pomaga w odprowadzaniu produktów przemiany materii z tkanek, wspomaga odprowadzanie obrzęków,
  • poprawia kondycję skóry i sierści,
  • rozbija drobne zrosty i blizny,
  • stymuluje procesy krwiotwórcze i odpornościowe

W celu umówienia się na wizytę prosimy o kontakt